آشنايی با سراميک

  سراميک مشتق از کلمه keramos يونانی است که به معنی سفالينه يا شئی پخته شده است. در واقع منشا پيدايش اين علم همان سفالينه‌های ساخته شده توسط انسان­های اوليه هستند. در واقع قبل از کشف و استفاده فلزات، بشر از گل­های رس به علت وفور و فراوانی آنها و همچنين شکل‌گيری بسيار خوب آنها در در صورت مخلوط شدن با آب و درجه حرارت نسبتاً پايين پخت آنها استفاده می‌کرد. آلومينوسيليکات­ها که خاک­های رسی خود آنها به حساب می‌آيند، از عناصر آلومينيوم، سيليسم و اکسيژن ساخته می‌‌شوند که اين سه عنصر بر روی هم حدود 85 درصد پوسته جامد کره زمين را تشکيل می‌دهند. اين سه عنصر فراوانترين عناصر پوسته زمين هستند.
  صنعت ساخت سفالينه‌ها در 4000 سال قبل از ميلاد مسيح پيشرفت زيادی کرده بود. اکنون، سراميک را به طور کلی به عنوان هنر و علم ساختن و به کار بردن اشياء جامدی که اجزاء تشکيل­دهنده اصلی و عمده آنها مواد غيرآلی و غيرفلزی می‌باشند، تعريف می‌کنيم و بررسی ساختمان و خواص اينگونه مواد نيز جزء اين علم است.

    فرآورده‌های سراميکی :

  اين فرآورده‌ها را می‌توان به دو گروه عمده تقسيم کرد:
  1- سراميک­های سنتی: اساساً مواد تشکيل­دهنده صنايع سيليکاتی يعنی محصولات رسی، سيمان و شيشه‌های سيليکاتی و چينی‌ها هستند.
  فرآورده‌های شيشه‌ای بزرگترين بخش صنعت سراميک محسوب می‌شوند. ساير بخش­ها به ترتيب اولويت عبارتند از :
  محصولات سيمانی داخلی ( مانند سيمان­های هيدورليکی که در صنايع ساختمانی به مصرف می‌رسند .)
  سفيدآلات، ( Whiteware ): شامل سفالينه‌ها، چينی‌‌ها و ترکيبات چينی مانند هستند .
  لعابهای چينی
  محصولات رسی ساختمانی: که به­طور عمده از آجرها و کاشی‌ها تشکيل می‌شوند .
  ديرگدازها
  صنعت سازنده مواد ساينده: عمدتاً ساينده‌های سيلسيم کاربيدی و آلومينائی
  2- سراميک­های نوين: اين دسته برای جوابگوئی به نيازهای مخصوص مانند مقاومت حرارتی بيشتر، خواص مکانيکی بهتر و خواص الکتريکی ويژه و مقاومت شيميايی افزونتر به وجود آورده‌اند.
  گروهی از انواع اين نوع سراميک­ها عبارتنداز :
  سراميک­های اکسيدی خالص با ساختمانی يکنواخت: به عنوان اجزاء الکتريکی با ديرگداز بکار می‌روند . اکسيدهايی مانند آلومينا ( Al 2 O 3 ) ، زيرکونيا ( ZrO 2 ) ، توريا ( ThO 2 ) ، بريليا ( BeO ) و منيزيا ( MgO ) بيشتر مورد استفاده قرار می‌گيرند .
  سراميک­های الکترواپتيکی (الکترونيکی – نوری): مانند نايوبيت ليتيم ( LiNbO 3 ) و تيتانات که اينها محيطی را فراهم می‌آورند که بوسيله آن علائم الکتريکی به نوری تبديلمی‌شوند .
  سراميک­های مغناطيسی: اين مواد اساس واحدهای حافظه مغناطيسی را در کامپيوترهای بزرگ تشکيل می‌دهند .
  تک بلورها
  سراميک­های نيتريدی: مانند نيتريد آلومينيوم، نيتريد سيلسيم و نيتريد بور که بسيار ديرگداز و استحکام خوبی در درجه حرارت­های بالا دارند .
  لعاب­های سراميکی: به عنوان پوشش فلز آلومينيوم توليد می‌شوند .
  مواد مرکب کامپوزيت (فلزی – سراميکی): هر دو فاز فلزی و سراميکی در اين مواد وجود دارد .
  کاربيد‌های سراميکی: به عنوان ساينده مورد استفاده قرار می‌گيرند .
  بوريدهای سراميکی: از نظر استحکام و مقاومت اکسيده شدن در درجه حرارت­های بالا حائز اهميت هستند .
  سراميک­های فروالکتريکی: دارای ثابت دی‌الکتريک بسيار بالائی بوده و به­عنوان اجزاء الکترونيکی در خازن­ها کاربرد دارد .
  شيشه سراميک­ها
  علم سراميک :
  به طور کلی علم سراميک را می‌توان به دو شاخه سراميک فيزيکی و سراميک صنعتی تقسيم کرد .
  سراميک فيزيکی درباره ساختمان مواد سراميکی و خواص آنها بحث می‌کند. در اين شاخه ساختمان اتم، اتصالات بين اتم­ها، ساختمان­های بلوری، ساختمان شيشه، معايب ساختمانی، استحاله‌های فازی، رشد دانه‌ها، تبلور مجدد و مباحثی نظير آنها مورد بحث قرار می‌گيرد. علاوه بر اين خواص الکتريکی، مغناطيسی، نوری، حرارتی و مکانيکی سراميک­ها هم مورد بحث قرار می‌گيرند .
  در سراميک صنعتی از تکنولوژی ساخت سراميک­ها صحبت می‌شود . اصولاً مراحل ساخت هر جسم سراميکی به صورت زير است :
  انتخاب مواد اوليه و تغليظ و تخليص آن .
  آماده‌سازی مواد اوليه (خردکردن- دانه‌بندی- مخلوط کردن )
  شکل دادن
  خشک کردن
  پختن (زينتر کردن)

6 خطای طراحی داخلی که حتی طراحان نیز ممکن است مرتکب آن شوند


1- نورپردازی را فراموش نکنید
زیباترین اتاق ها ممکن است به دلیل نورپردازی غلط ، زیبا به نظر نیایند. در قسمت ورودی خانه همیشه یه منبع نور ملایم و لایت تعبیه کنید و به نور اطراف بسنده نکنید و اگر دارای نور طبیعی می باشد سعی کنید با نصب آینه نور را در اطراف پخش کنید.
2- تابلو ها را در ارتفاع بالا نصب نکنید
فرض کنید یک تابلو با یک قاب زیبا خریده اید و حالا می خواهید آنرا روی دیوار نصب کنید، وسط تابلو همیشه باید روبروی دید چشمان افراد با قد نرمال باشد. اگر روی دیوار تعداد بیشتری تابلو نصب کرده اید سعی کنید مرکز تابلو ها روبروی دیدگان باشد.
3- روی مبل و کاناپه را از کوسن . بالش پر نکنید
کوسن و بالش ها از نظر قیمت زیاد گران نیستند ولی یک عنصر مهم در طراحی داخلی اتاق می باشند . اگر روی مبلتان را برای راحتی پر از کوسن و بالش کرده اید آنها را کمی خلوت کنید و در محل دیگری قرار دهید. اگر احیانا بالش ها به علت استفاده تخت شده اند و از فرم خارج شده اند آنها را مجدد پر کنید و یا حتی الامکان تعویض کنید.
4- کورکورانه تقلید نکنید
درسته که شما همیشه می خواهید بروز و همیشه از دیگران جلوتر باشید. مثلا وقتی شنیدید که رنگ سال فلان رنگ خاص انتخاب شده سریع دیوارها و وسایل را با رنگ سال تغییر دهید . این کار جز هزینه و بعضی وقتها آشفتگی نتیجه ای نخواهد داشت. وقتی متوجه شدید که رنگ یا طرح خاصی مد شده فقط با تعویض برخی جزئیات و وسایل ریز میتوانید تغییر را ایجاد و بهترین نتیجه را با کمترین هزینه بگیرید.
5- نقاشی دیوار جزئی از دکوراسیون است
با نقاشی روی دیوار شما میتوانید کارهای بسیار جالبی انجام دهید. اتفاده از کاغذهای دیواری با طرح های زیبا و متناسب با وسایل اتاق تاثیر زیادی در زیبایی اتاق دارد. ولی همیشه در ذهنتان باشد نقاشی دیوار باید فضا را باز و خلوت نشان دهد و از استفاده از استیکرهای شلوغ و رنگهای تند بپرهیزید.
6- مبل ها را به دیوار نچسبانید
چسباندن مبلها به دیوار ها باعث خالی ماندن فضای وسط اتاق می شود. گاهی اوقات با قراردادن فاصله دار مبلها از یکدیگر فضا میانی اتاق را پرکنید و بگذارید هم دیوارها و تابلو ها در کنار مبلها جلوه کنند.